نمایش تکی

خطاهای دستگاه سنجش قند خون را کاهش دهیم

- تاریخ انتشار 03:07 1392/02/26  

خطاهای دستگاه سنجش قند خون را کاهش دهیم
وارسی روزانه  قند خون مهمترین شرط خود مراقبتی بیماران دیابتی
بیماری دیابت، یک بیماری مزمن است و بیمار مبتلا به دیابت باید بداند که تا پایان عمر باید این بیماری را تحمل و با آن مبارزه کند.
 کنترل دیابت و  قند خون در محدوده ی مطلوب در طولانی مدت مشکلی است که گاه ناممکن به نظر می رسد. تنها راه رسیدن به این هدف ، همکاری و فعالیت همه جانبه ی تیم پزشکی، شامل: پزشک خانواده یا عمومی، فوق تخصص غدد یا متخصص داخلی، پرستار آموزش دیده در زمینه دیابت و خود بیمار است. 
جالب اینکه همه ی دیابت شناسان معتقد نقش خود بیمار را در این مجموعه از همه مهم تر می دانند . البته همکاری درست بیمار، نیازمند شرایط خاصی است که شناخت صحیح او از بیماری دیابت و دانستن علل افزایش و کاهش قند خون از مهم ترین آنها است. او باید بداند که با خوردن غذاهای نشاسته ای، قند خونش بالا می رود ، در حالی که غذاهای پروتئینی کمتر قند را بالا می برند یا اینکه هر گونه فعالیت ورزشی قند خون راپایین می آورد؛همین طور استرس، هیجان، ناراحتی و ترس باعث افزایش قند خون می شود، در حالی که خوردن غذاهای فیبر دار به دلیل کند کردن جریان حرکت غذا در روده ها باعث کم شدن قند خون می شود.
در کنار کسب این آگاهی ها، وارسی قند خون به صورت مرتب از راه های رسیدن به سطح مطلوب قند است. 
از آنجا که تست آزمایشگاهی قند خون را نمی توان هر روز یا هر هفته انجام داد، دستگاه گلوکومتر با یک قطره خون می تواند قند را چک کند و در حال حاضر روش  استاندارد کنترل مداوم قند خون در منزل و در بخش های بستری است؛ ولی باید دانست که با استفاده از یک دستگاه خوب و دقیق می توان با اطمینان قند را به طور مستمر کنترل کرد. علاوه بر خود دستگاه، نکات دیگری نیز وجود دارد که با رعایت آنها می توان قند خون را به درستی بررسی کرد. در زیربه چند مورد از آنها اشاره می شود.
۱- شستن و خشک کردن دست ها قبل از تست ضروری است، زیرا: هر گونه آلودگی انگشت می تواند باعث اشتباه دستگاه شود.
۲- حتما” به تاریخ مصرف نوارها توجه داشته باشید.
۳- برای خون گیری از کناره های انگشت استفاده کنید.
البته موارد زیادی در این زمینه وجود دارد که پزشک معالج باید آنها را به بیمار گوشزد کند. از نکات دیگری که در مورد چک قند خون در منزل اهمیت دارد این است که بیمار باید در ساعات و حالات مختلف قند را کنترل کند. به عنوان مثال: صبح ناشتا، قبل از ناهار، قبل از شام و ۲ ساعت بعد از هر یک از وعده های غذایی و نیز قبل از خوابیدن و در ساعت ۳ بامداد می تواند قند را کنترل کند و به صورت چرخشی زمان چک قند در روزهای مختلف را تغییر دهد.
دکتررضاکریمی
فوق تخصص بیماری های غدد

پایان پیام/ش 78
روابط عمومی بنیاد بین المللی پیشگیری و کنترل دیابت

مشاهده این مطلب در جاهای دیگر:

بازگشت
           


  • دفتر مرکزی: مشهد- بلوار سجاد- مقابل خیابان میلاد- پلاک 56
  • صندوق پستی : 558-91865
  • کد پستی : 9186694748
  • تلفکس : 1-37650400-051
  • ایمیل : info@diabetf.com